Location: [USS Holder Homepage]   [ USS Holder Roster]   USS Holder Roster A-B

 USS Holder Association graphic

To search for the names of shipmates please select the first letter of their Last name.

[A] [B] [C] [D] [E] [F] [G] [H] [I] [J] [K] [L] [M]

[N] [O] [P] [Q] [R] [S] [T] [U] [V] [W] [X] [Y] [Z]

Horizontal Rule

USS Holder Roster
Beginning with letters A through B

 
Last Name First Name Rate/Rank On Board Holder Assn. Member
A
AbsetzRonald    C. YNC 1960-1962 
AdamoFrank BM21952-1953 
AdamsJames    S. BMCS 1968-1971 
AdamsRalph    B. RD3 1946-1947 
AdamsRobert    E. MM3 1960-1962 
Adams   Robert    L.    "Bob"BT  1961-1962   
Adkins    A.   LTjg  1970  
Adkins    W.    H. SN  1968-1970  
Agurs    W.   1st Div  1968  
Alba    L.   Supply Div  1968  
AlexanderDavid    B. SN1952-1953 
AlkireWilliam BT21968-1972 
AllenJames    T. MM3 1957-1959 
AlleyWilliam PO3 1944 
AlstonLouis    D. RDC 1964-1968 
AltemuellerW.    F. SO21950-1953 
AlvaradoErnesto    R. MMC (SS) 1952-1953 
AnchorsC.    Howard OSCM1969-1970 
Anders    P.   SN  1968-1970  
AndersonBruce F2C 1946-1947 
AndersonCooper     
AndersonMartin    E. BMCS 1970-1972 
AndersonRobert    K. EM2 1965-1968 
AndersonVernon    L.    "Lynn" PC3 1962  
AndradeJohn    W. SN 1967-1969 
Andrews   Scott    E.    CSSN  1966-1968   
AnewaltRobert    E. LTJG 1957-1960 
Angeline   Alfred    P. FN  1954-1955   
AntoshAlbert   E. S2/C 1945-1947 
AnuszczykEdmond    J. SM2 1944 
AppletonWoodbury CDR/CO 1957-1959 
Arabie    J.    D. A/S Div  1968  
Archer    R.    G. Supply Div  1966  
ArmstrongHarold    M. MOMM2 1944 
Arnold   Dave     SOG3  1959-1961    
ArnwineWilliam ET2 1957-1959 
ArthursJim FN 1948-1951 
Ashburn Ralph    W. DK3 1951 
AtkinsBarry   K. CO/RADM 1945-1947 
AtkinsonC.    B.   "Chet" OSCM 1966-1971 
Aubrey    J.    P. FTG3  1968-1970  
Austin    D.    A. EMFA  1970  
AverillFrank    S. LTjg 1947-1948 
AveryButler    R.    "Ron" BM31952-1953 
AveryMarion    G.    "Gene" SN1952-1953 
B
BaconJohn QMC 1954-1957 
BadiaDan    J. ET3 1947-1948 
BailenBruce    J. HMC 1949-1950 
Bailey    J.    P. OC Div  1966  
BaileyThomas    H. SA1952-1953 
BailorLogan ENS1970 
Baldwin    R.    W. OC Div  1966  
Ballard,    Sr.Alan ET2 1961-1964 
BandemeirCharles END1 1956-1958 
BarberJack    L. RD2 1951-1954 
Barcega    Y.   SD1  1970  
Barley    R.    M. 2nd Div  1966  
BarnesBennie    L. RM1 1967-1969 
Barnett    R.    D. 1st Div  1966  
Barnette    M.   SN  1970  
Barnum    P.    C. 2nd Div  1966  
BarrettRichard    H. MMCS 1976 
BarryEdmund    W. SK3 1953-1955 
BartlettSamuel    J. Sh31952-1953 
BassettEdward    R. ME2 1951-1955 
BatkoStephen EN/FN 1950-1951 
Bauer,    Jr.Edward    H. S2/c 1946 
Baughman    J.    M. R Div  1966  
Bautel    J.    A. B Div  1966  
BavenderJohn STG31965-1967 
BealDonald    R. LTJG 1961-1962 
BeckerCharles RADM 1946-1947 
Beckett    K.    A. RD2  1968-1970  
BeedleDarvin MMLC 1950-1951 
BehrleBernard SA1952-1953 
Bell    H    W. B Div  1968  
Belton    T.   Supply Div  1968  
BenderJoseph   Charles      
BenderTerry    L. MM3 1967-1971 
Bensinger    C.   ETR3  1970  
Berck    H.   LT  1970  
BernacchiRaymond    P. EM3 1946-1948 
Berndt    R.    J. R Div  1966-1968  
BeurrierH.   Richard ET1 1949-1952 
BighamLeroy    H. EM31959-1962 
BillingsWilliam   C. STCM 1956 
Bine    IIIWilliam    J. LTJG 1963-1965 
BinghamW.    Arthur LTJG 1952-1953 
BirchJames   L. MM2 1948-1951 
Bishop    E.    O. 1st Div  1966  
BissonMalcolm    L. SD3 1964-1966 
BlackCharles BT3 1952-1956 
BlackFrederick    W. EN3 1961-1963 
Black    G.    J. M Div  1968  
Blackwell    W.    H. Supply Div  1966  
BlairRoger    E. EN2 1969-1971 
Blevins    J.    H. 2nd Div  1966  
BloomRobert    D. GM2 1969-1971 
BocoxIrvin   L.   "BO" MMC 1949-1950 
BoggsPaul    R. LT 1947-1948  
BondyRobert    W. BT1 1965-1969 
BonebrakeMichael    J. MAC1971-1974 
Bonner    M.   SN  1968-1970  
BorisonEdwin    B. LTJG 1953-1955 
BortleJack YN3 1955-1957 
BortnerBruce    A. MM3 1956-1960 
Bowles    L.    A. 1st Div  1968  
BowmanDonald    W. SOC 1954-1957 
BoydstonJames   L. CAPT 1964-1969 
BoylandJack    I. CAPT 1951-1953 
Boyle    K.    P. Fox Div  1966  
Bozart    F.    L. Fox Div  1966  
Bradley    D.    A. 1st Div  1968  
Brandsoy    D.    P. M Div  1968  
Brandt    J.    S. RD2  1968-1970  
BreidensteinDonald    D. SO3 1954-1957 
BrennanWilliam    G.   1947-1950  
BrennanWilliam    J. CDR 1962-1964 
Bricker    E.   SN  1970  
BridgesJasper    N. S1/C 1946-1948 
BriggsRonald BT3 1955-1957 
BrighamEugene    F. LTJG 1952-1954 
Britt    L.   1st Div   1966  
Brockman,    Jr.John    L.   "Jack" CDR 1965-1967 
BrodieRobert MM2 1948-1950 
Brooks    H.   SN  1970  
BrooksHerbert    Allan MM2 1951-1952 
Brown    F.   SHL2  1968-1970  
Brown    L.   SA  1970  
Brown    R.   SN  1970  
BrownRobert    A. BT1 1951-1954 
BrunnAlbert    C. DC1 1947-1948 
BruzekRichard    J. FN1952-1953 
BryanLeonard CDR1946-1948 
BuchananDan    L.    "Buck" EM2 1950-1952 
BuckWinthrop    P. CDR/CO 1944 
Buckley    F.   SN  1970  
BuckleyFranklin    D. CDR/CO 1948-1951 
BuckleyLawrence    C. LTJG 1955-1957 
Buddin    D.    A. OC Div  1966  
BuehrleMichael    W. OSC 1960-1964 
BuellWalter    H. MM1 1946-1947 
BuiocchiLouis    M. RD2 1952-1956 
BullockNorman    C. ETCM 1946-1949 
BurchRobert MM2 1962-1964 
BurkeJohn    B. LTjg1970 
BurkeTom    L. TEM3 1954-1956 
Burns   Earl   "Gene" MM2 1956-1959 
Burns,    Jr.John    M. CDR 1959-1962 
BurnsideRobert S1/C 1948-1951 
BuserPaul BT3 1963-1965 
Bush    K.   SM3  1970  
BushongJoe    L. BT21956-1960 
Butler    M.   FN  1970  
ButtersDonald    W. BMC(SW) 1959-1961 
ButtsLouis    F. SA1952-1953 
ByrdJames    R. GMG1 1964-1967 

 


 

Horizontal Rule

 

 

Horizontal Rule

This page (http://www.ussholder.com/DD819-Roster-AB.html)
      was last Modified: 20 July 2017

If you have questions or comments, please e-mail Doug Dame

                 

This page was created by Doug Dame Sr.